Vaříme v přírodě
Jste-li šikovní, neměl by pro Vás být problém na ohni připravit téměř vše, co dovedete připravit doma na sporáku. Samozřejmě, že s sebou v batohu nenosíme obsah téměř celé ledničky. Je dobré si předem rozmyslet, co bychom asi chtěli vařit a na to si s sebou vzít potřebné suroviny. V případě, že byste na něco zapomněli se samozřejmě nedá nic dělat. Nenajdete-li v přírodě vhodnou na dochucení, je možné, že se Vám pokrm nepovede tak jako doma. Zde platí okřídlené rčení: „Hlad je největší kuchař“. Věřím, že se Vám bude dařit a i v přírodě si pochutnáte jako doma.
Nádobí a náčiní na vaření v přírodě
Proto, abyste mohli uvařit pokrm samozřejmě potřebujete vědět, jaký typ užitkového ohně je pro vaření nejvhodnější, jaké nádobí s sebou máme přinést a co z přírody můžeme využít jako pomůcku k vaření.
Oheň
Základem je oheň. Pro vaření je vhodný: Závěs kotlíku, Ohniště z kamenů, Polní sporák a pro dlouhodobější táboření Stylové ohniště a Tři jehlice (více na stránce Oheň, Ohniště)
Samozřejmě s sebou musíme mít i potřeby pro zapálení ohně jakými jsou zápalky (zapalovač), březová kůra, dřevo atd.
Nádobí
Jaké nádobí s sebou vezmeme samozřejmě zvolíme podle toho, co máme v plánu vařit. Nemá smysl s sebou nést zbytečně i to, co nepoužijeme.
Z domova
- kotlík
- ešus
- pánev
- lžíce
- nůž
- prkénko
- vařič – malý na tuhý líh, plynový (na rychlé ohřátí konzervy atd.)
Z přírody
- vařečka
- měchačka
- kameny
- rošt
- stojan pro kotlík
- klacek na opékání
Suroviny
Vždy si předem rozmyslete, co budete vařit. Samozřejmě je možné i improvizovat. Suroviny zvolte podle toho.
Recepty
Gulášová polévka z kotlíku
Do kotlíku se dvěma litry studené vody dáme oprané hovězí maso a vaříme dokud nezměkne. Zatím si na pánvičce nebo ve druhém kotlíku osmažíme cibuli dorůžova, zprášíme trochou hladké mouky, přidáme sladkou papriku a zalijeme vývarem z masa. Přidáme oloupané – na kostičky nakrájené brambory, maso nakrájené na menší kousky, utřený česnek, majoránku. Vše vaříme dokud brambory nezměknout. Maso můžeme nahradit nakrájenou uzeninou nebo masem z konzervy. Můžeme dát i bujón, který dodá polévce chuť. Každý si může polévku dochutit pepřem a solí ve svém ešusu.
Bramborové placky (z těsta v prášku nebo z rozmačkaných brambor)
Bramborové těsto v prášku vysypeme do kotlíku, rozklepneme do něj jedno nebo dvě vejce a zalijeme půllitrem vody. Vypracujeme hladké těsto a děláme menší placky asi
Maso na roštu
Nejprve si uděláme příruční rošt – ze syrové větve (bříza) s vidlicí, do které vpleteme jiné syrové větvičky utvoří jakousi „pánvičku“ podobnou raketě na tenis. Na kameni naklepeme jiným kamenem plátek masa, nasolíme jej a okořeníme. Položíme na rošt a upevníme propletenými větvičkami tak, abychom jej mohli otáčet nad žárem žhavého popela.
Maso pečené pod kotlíkem
Pro 6 – 8 osob postačí necelý kilogram masa. Maso omyjeme, nasolíme a okmínujeme. Položíme na víko menšího kotlíku a můžeme obložit kolečky cibule, stroužky česneku a zeleninou.
Do ohniště položíme ploché kameny a rozděláme na nich oheň. Přikládáme silnější borové nebo bukové větve až máme dost žhavých uhlíků. Odhrabeme popel z kamenů a položíme na ně víko s masem. Maso podlijeme a větším kotlíkem přiklopíme. Přihrneme žhavé uhlí okolo kotlíku, obložíme dřevem a opatrně, zvolna udržujeme oheň . Maso by mělo být upečeno asi za 40 minut – po té době odhrabeme popel. Není-li maso hotové ještě trochu podlijeme a dopečeme. Vedle uvaříme brambory jako přílohu.
Setonův hrnec
V ohništi nepečeme, ale rozpálíme dostatek větších kamenů. Vedle vykopeme polní lopatkou jámu asi 50x50cm velkou a 75cm hlubokou. K jedné straně jámy zatlučeme syrový kolík tak, aby z jámy vyčníval. Hovězí nebo vepřové maso (nejvýše do váhy 2kg) připravíme na opečení a přidáme nakrájenou kořenovou zeleninu a cibuli. Hovězí prošpikujeme slaninou.
Na dno jámy dáme část rozpálených kamenů, na ně vrstvu kopřiv, pak položíme maso obložené zeleninou a přikryjeme další vrstvou kopřiv. Obložíme to cele zbylými rozpálenými kameny a zasypeme hlínou, kterou udusáme. Asi za 30 – 40 minut vytáhneme kolík a do otvoru nalijeme vodu a otvor přikryjeme plochým kamenem. Maso musí zůstat v zemi nejméně 2 hodiny. Pak postupně odstraníme hlínu, kameny i kopřivy.
Pečený had – zálesácký chléb
Těsto si připravíme z hladké nebo polohrubé mouky, do které přidáme špetku soli, rozpuštěný tuk, vejce, trochu mléka a prášek do pečiva. Těsto v kotlíku uhněteme a necháme trochu vykynout. Uválíme váleček a ten navineme na připravenou hladnou tyč do spirály. Konce těsta založíme pod sebe aby se při otáčení nerozmotali. Hada potřeme vodou a můžeme posypat solí a kmínem. Opékáme za otáčení nad žhavými uhlíky. Upečení zkoušíme dřívkem na místo špejle.
Palačinky
Do kotlíku nebo většího ešusu dáme 20 dkg polohrubé mouky, špetku soli, lžíci cukru, rozklepneme dvě vejce a přidáme půllitr mléka. Vše rozmícháme v řídké těsto. Na rozehřátou pánev dáme trochu tuku, nalijeme těsto tak, aby tvořilo tenkou vrstvu a opečeme z obou stran. Potřeme džemem a stočíme.
Kuřecí kostičky s bramborami
Nakrájené kuřecí maso na kostičky dáme do kotlíku. Přilijeme trochu oleje, nasypeme grilovaní koření, přidáme nakrájenou cibulku. To vše promícháme. Roztáhneme si alobal a vyskládáme na něj a brambory (na kolečka). Na brambory nandáme směs a tu schováme pod další kolečka brambor. Utvoříme tak balíčky, které ještě několikrát obalíme alobalem (raději více než méně aby se nepropálil). Balíčky vložíme mezi žhavé v ohništi. Po 20 – 30minutách vyndáme.
Česnečka
V kotlíku vaříme cca 2l vody. Přidáme maso - nemáme-li maso, postačí bujón. Nakrájíme brambory na kostičky a necháme vařit. Přidáme rozmíchaná vejce, majoránku, trochu kmínu a celou palici česneku. Pokud chcete oka, můžete přidat trochu oleje nebo sádla.